Powrót do źródła, czyli kilka słów o wodzie

Woda to jeden z podstawowych składników pokarmowych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Dlaczego? Jest bowiem prawie idealnym rozpuszczalnikiem i tworzy środowisko dla wszystkich procesów życiowych jakie przebiegają w organizmie. Pić trzeba regularnie, ponieważ nasz organizm nie potrafi magazynować wody na zapas. Źródłem wody dla człowieka są nie tylko płyny, ale też produkty żywnościowe. Zawartość wody zależy od ich rodzaju, np. warzywa czy owoce zawierają nawet 95% wody, a pieczywo pszenno-żytnie ok. 35%.

Ile pić?

Minimum u osób dorosłych to 30ml na 1kg masy ciała. Czyli jeśli ważysz np. 60kg to 1800ml Zapotrzebowanie na płyny nie jest stałe, są okoliczności, w których powinniśmy pić więcej. Kiedy? Podczas upałów, ćwiczeń. Jeśli do tej pory piłeś/aś dużo mniej niż wynosi Twoje zapotrzebowanie zwiększaj porcję wody stopniowo, o szklankę dziennie, zbliżając się do odpowiedniej ilości. Pamiętaj! Warto pić w ciągu całego dnia, małymi porcjami. Odpowiednio przyswajalna dla organizmu porcja to ok. szklanka wody. Uważaj, aby nie wlewać w siebie całego litra na raz.

Odwodnienie, kiedy?

Objawy odwodnienia to nie tylko spadek formy fizycznej, ale też psychicznej! Osłabienie, gorszy nastrój, spadek koncentracji… Pij zanim przypomni Ci się, że jesteś spragniony/a. WYPRZEDZAJ uczucie pragnienia Jeśli nie lubisz smaku wody dodaj: cytrynę, limonkę, miętę, plastry zielonego ogórka, co tylko Ci pasuje!
Jak sprawdzić w prosty sposób czy jestem dobrze nawodniony/a? Odpowiednie nawodnienie to bardzo indywidualna sprawa. Warto to monitorować. Jak?
W najprostszy sposób OBSERWUJĄC BARWĘ MOCZU – jeśli jest jasnosłomkowy to znaczy, że nawadniasz się prawidłowo. Jeśli jest ciemniejszy – może świadczyć o zbyt niskim poziomie nawodnienia.

  • A jakie mogą być konsekwencje odwodnienia
  • spadek koncentracji,
  • rozdrażnienie,
  • przemęczenie,
  • ból głowy,
  • nieświeży oddech (w przypadku odwodnienia organizm nie będzie wytwarzał wystarczającej ilości śliny, a bez niej w ustach namnażają się bakterie odpowiedzialne za nieświeży oddech)
  • suchość skóry,
  • problemy z trawieniem (zaparcia)
  • głód (często mylimy odczucie pragnienia z głodem)
  1.  Jarosz M. (red.), Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja, IŻŻ, Warszawa, 2012;
  2. Peckenpaugh N.J., Podstawy żywienia i dietoterapia (red. wyd. polskiego – Gajewska D.), Elsevier Urban&Partner, Wrocław, 2011.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support