Oddział 18a – Oddział leczenia zaburzeń nerwicowych

Strona główna / Oddział 18a – Oddział leczenia zaburzeń nerwicowych

Podstawowe informacje o oddziale nr 18a:

Godziny odwiedzinsobota 13.00 do 17.00 niedziela i święta 10.00 do 17.00
Rodzaje leczonych schorzeńZaburzenia nerwicowe (fobie, zaburzenia lękowe, lękowo-depresyjne, nerwice natręctw, zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia dysocjacyjne, zaburzenia występujące pod postacią somatyczną i inne, zespoły behawioralne związane z zaburzeniami fizjologicznymi i czynnikami fizycznymi, zaburzenia osobowości) według ICD-10: F40 – F48, F50-F59, F60- F69
Procedura przyjęcia na oddział– pacjent zainteresowany przyjęciem do Oddziału wysyła do tutejszego Szpitala skierowanie od lekarza psychiatry lub lekarza rodzinnego (koniecznie wpisując na skierowaniu swój numer telefonu), – osoby ubiegające się o przyjęcie są telefonicznie informowane wyznaczonym terminie konsultacji, – zespół kwalifikacyjny zobowiązany jest udzielić pacjentowi odpowiedzi dotyczącej przyjęcia na oddział w ciągu 14 dni od daty przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej, – w przypadku rezygnacji, bądź przedterminowego wypisu pacjenta, istnieje możliwość przyjęcia poza kolejnością osoby gotowej do podjęcia terapii „od zaraz”.
Co zabrać ze sobą na oddziałśrodki czystości, odzież, piżamę, obuwie sportowe, obuwie domowe, klapki pod prysznic, dres, ręczniki, przybory toaletowe, kubek, papier toaletowy, ładowarka do telefonu z krótkim przewodem, zeszyty, długopisy.
Czego nie wolno zabieraćostrych narzędzi, leków, narkotyków, alkoholu.
Najważniejsze osiągnięcia oddziałuOddziaływania terapeutyczne zgodne z indywidualnymi potrzebami pacjentów.
Informacje dodatkoweW skład zespołu terapeutycznego wchodzi personel Oddziału Leczenia Zaburzeń Nerwicowych, tj. psychoterapeuci, psycholodzy, lekarz, pielęgniarki, terapeuta zajęciowy, pracownik socjalny, sekretarka medyczna. Personel oddziału kieruje się zawsze dobrem pacjenta i najnowszą wiedzą medyczną. Pracownicy oddziału za wartość nadrzędną uznają konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom. Korzystają z najnowszej wiedzy oraz swoich umiejętności, aby zapobiec występowaniu niebezpiecznych sytuacji i zachowań oraz podejmują działania zapobiegawcze, w celu uniknięcia zbędnego ryzyka. Osoby nietrzeźwe nie będą wpuszczane na oddział. Zakaz fotografowania i utrwalania dźwięku.

Najczęściej zadawane pytania:

Pacjent po zakwalifikowaniu do oddziału zostaje przyjęty na trzytygodniowy okres diagnostyczno-obserwacyjny, którego celem jest weryfikacja diagnozy. Po podsumowaniu tego okresu, ustalany jest czas trwania oraz forma leczenia odpowiednia do psychopatologii pacjenta. „Każdy człowiek musi żyć aktywnie. Szeroko rozumiana aktywność to zdobywanie nowych umiejętności, nauka zdrowego stylu życia, spojrzenie na świat i zauważenie jego potencjału, otwierania dróg wielu możliwości. To również ukazywanie siebie, wyrażenie się w sztuce przez duże „S”, czy przez małe „s”. Każda próba zdobywania nowych umiejętności radzenia sobie z nowymi wyzwaniami daje człowiekowi możliwość rozwoju, a także harmonijnego życia. W oddziale staramy się ukazać szereg możliwości rozwoju.”

Aktualnie oddział funkcjonuje w formule oddziału półotwartego tj. pacjenci w określonych godzinach mogą samodzielnie opuszczać oddział i poruszać się po terenie szpitala ( dostępny jest park, sklep spożywczy, kościół ect.). Pacjenci zobowiązani są do powrotu do oddziału w wyznaczonej godzinie.

Pobyt w oddziale trwa od 12 lub 24 tygodni. Czas trwania leczenia ustalany jest po 3 – tygodniowym okresie diagnostyczno-obserwacyjnym i zależny jest od diagnozy.

W oddziale odbywają się zajęcia terapeutyczne oraz warsztatowe. Zajęcia zwyczajowo odbywają się w godzinach 8.30 – 14.30. Pozostały czas pozostaje do dyspozycji pacjentów, na rozwijanie własnych zainteresowań. Przykładowe zajęcia: • biblioterapia; • filmoterapia; • trening metapoznawczy; • psychoedukacja; • zajęcia integracyjne; • muzykoterapia; • trening autogenny; • terapia zajęciowa

Raz w tygodniu odbywa się wizyta gabinetowa. Lekarz interwencyjnie dostępny jest codziennie.

Oddział dysponuje salami 2, 3, 4 – osobowymi.

Pacjentowi przysługuje 1 dwudniowa przepustka w miesiącu, z wyłączeniem pierwszego miesiąca leczenia.

W oddziale odbywa się terapia grupowa, jak i indywidualna. Decyzje o proponowanej formie terapii podejmuje zespół terapeutyczny, uwzględniając diagnozę pacjenta oraz jego dotychczasowe funkcjonowanie.

Pacjenci sami decydują o podejmowanych aktywnościach w czasie wolnym. Mają do dyspozycji ogród, boisko do siatkówki, boisko do koszykówki, stół do tenisa stołowego, grilla, salę telewizyjną, biblioteczkę, liczne gry planszowe oraz przyszpitalny park.

Odwiedziny odbywają się w soboty od godziny 13.00 do 17.00, a w niedzielę i święta od godziny 10.00 do 17.00.

Nie, telefony oraz dostęp do internetu możliwy jest w wyznaczonych godzinach, tj.14.00 – 15.00 i 17.30 – 20.30 ( z wyłączeniem środy).

W oddziale pacjenci mają dostęp do pralki, zaplecza kuchennego ( lodówki, kuchenka mikrofalowa, kuchenka elektryczna), sali telewizyjnej.

Oddział ma podpisany kontrakt z NFZ na 30 łóżek, przeważają kobiety. Średnia wieku pacjentów wynosi 20 – 30 lat

Pacjenci nie mogą posiadać przy sobie swoich leków. O wszystkich przyjmowanych lekach, pacjent jest zobowiązany poinformować lekarza oddziału w dniu przyjęcia.

Mapa dojazdu na oddział:

 

 

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support