Choroby układu sercowo-naczyniowego-choroby dietozależne

Choroby układu sercowo-naczyniowego są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, a wiele tych zaburzeń jest bardzo dietozależna.

Czynniki rozwoju tych schorzeń można podzielić na 3 główne grupy:

  1. biochemiczne
  2. związane ze stylem życia
  3. indywidualne predyspozycje

Wiedza na temat czynników ryzyka oraz wprowadzenie niezbędnych zmian w stylu życia pozwalają zmniejszyć częstość występowania chorób sercowo-naczyniowych, a co za tym idzie ich konsekwencji. Poszerzenie wiedzy o czynnikach ryzyka sercowo-naczyniowego nie tylko zmniejsza zagrożenie wystąpieniem CVD w populacji osób dorosłych, ale przyczynia się również do zwiększenia tej świadomości wśród młodzieży. Jest to bardzo ważne, ponieważ fizjologiczny proces miażdżycowy rozpoczyna się już w dzieciństwie. W jakim stopniu zostanie nasilony i w konsekwencji, czy doprowadzi do rozwoju stanu patologicznego (chorobowego), w dużej mierze zależy od stylu życia i świadomości zagrożeń.

Hipercholesterolemia, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zawał, udar – to tylko przykłady żywieniowo zależnych schorzeń i incydentów zdrowotnych układu sercowo-naczyniowego. Z naukowego punktu widzenia, najwięcej dowodów naukowych w kontekście wsparcia układu sercowo-naczyniowego odgrywają:

  1. Dieta DASH
  2. Dieta śródziemnomorska

Nie bez powodu nazywane przez gremia naukowe najzdrowszymi dietami świata! Ta pierwsza, dieta DASH, opracowana na podstawie badania Dietary Approaches to Stop Hypertension to gwiazda wśród diet rekomendowanych na nadciśnienie tętnicze, ale też różne inne zaburzenia lipidowe np. podwyższone stężenie cholesterolu. Skuteczność diety DASH w obniżaniu ciśnienia potwierdzono licznymi metaanalizami. Stosowanie jej zaleceń przez okres co najmniej 2 miesięcy skutkuje obniżeniem wartości ciśnienia skurczowego nawet o 11 mmHg i rozkurczowego o 6 mmHg u osób z pierwotnym nadciśnieniem tętniczym. Z kolei dieta  śródziemnomorska zyskała popularność dzięki badaniu „Seven Countries Study, czyli „Badania Siedmiu Krajów”, rozpoczętego w roku 1956. Było to jedno z pierwszych badań epidemiologicznych na tak dużą skalę.

Czym się wyróżniają? Są bogate w kolorowe warzywa owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, ryby, nasiona roślin strączkowych, orzechy, ale z kontrolowaną ilością mięsa, zwłaszcza czerwonego, cholesterolu pokarmowego i nasyconych kwasów tłuszczowych, słodyczy i cukru. Bogate są w liczne przeciwutleniacze, błonnik pokarmowy, wapń, potas, magnez, kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, a dieta DASH jest  dodatkowo uboga w sód, co szczególnie wspiera organizm w tym typie schorzeń.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support