Najpopularniejsze mity w cukrzycy typu II

Wokół tematu cukrzycy typu 2 wciąż krąży wiele mitów żywieniowych i błędnych przekonań. Porady z Internetu czy grup wsparcia często odbiegają od zaleceń opartych na dowodach naukowych. Poniżej prezentuje kilka najpopularniejszych pytań dotyczących sposobu żywienia w cukrzycy typu 2 i udzielamy rzetelnych odpowiedzi zgodnych z aktualną wiedzą naukową.

1. Ilość posiłków – dobieramy indywidualnie ! 3 posiłki sprawdzą się u osób, u których przez długi czas utrzymuje się wysoki poziom insuliny, a kaloryczność jest dość niska, przy kaloryczności >2000 kcal ciężko byłoby uzyskać niski czy średni. Uwaga u osób, które maja duży spadek glukozy w 2 godzinie! Wtedy wybieramy większa ilość posiłków, polecam próbować od 4 posiłków.
2. Czy trzeba ograniczyć węglowodany w cukrzycy typu 2? Węglowodany złożone, pochodzące m.in. z pełnoziarnistych produktów zbożowych, powinny stanowić główne źródło energii w diecie diabetyka. Ograniczeniu podlegają cukry proste, których bogatym źródłem jest m.in. żywność przetworzona, słodycze i wyroby cukiernicze czy słodkie napoje. Pacjenci z cukrzycą typu 2 często boją się spożywać węglowodany i eliminują znaczne ich ilości z jadłospisu. Może to jednak negatywnie wpływać na funkcjonowanie organizmu i zachodzące w nim procesy metaboliczne. Warto poszerzyć swoją wiedzę na temat rodzaju węglowodanów występujących w żywności oraz ich wpływu na organizm.
3. Śniadania białkowa-tłuszczowe mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób, które maja dość wysokie stężenia glukozy i insuliny na czczo! Żeby nie podbijać tych wartości stosujemy śniadania B-T. Nie u wszystkich będą dobrym rozwiązaniem – niektóre osoby mogą nie być wystarczająco najedzone
4. Owsiankę możesz jeść pod warunkiem, że dobrze ja zbilansujesz! Dodaj źródło białka i tłuszczu – jogurt/mleko, odżywka białkowa, orzechy, gorzka czekolada czy nasiona będą obniżały IG całości
5. Owoce mogą pojawić się w Twojej diecie ! Najlepsze będą owoce jagodowe bogate w cenne antyoksydanty – zajadaj borówki, truskawki, maliny, jeżyny. Możesz również jeść inne owoce ale pamiętaj, że nigdy solo!!! Osoby z cukrzycą często dzielą produkty na dozwolone i zakazane. Ja nie jestem zwolenniczką takiego podejścia. Owszem indeks i ładunek są ważne, ale to nie jedyny wyznacznik tej diety.
6. Co jest od tego ważniejsze? Styl życia i aktywność fizyczna. Myślicie, że cukrzyca bierze się z gotowanych ziemniaków i marchewki czy bardziej przetworzonego gotowego jedzenia, słodyczy, nadwyżki kalorycznej i braku ruchu? Gotowana marchewka jest tu chyba najmniejszym problemem. Często skupiamy się na detalach pomijając najważniejsze aspekty jak zachowanie aktywności fizycznej, jedzenie dużej ilości nieprzetworzonych, świeżych rzeczy w tym warzyw i owoców, odpowiedni poziom tkanki tłuszczowej w organizmie czy brak stanów zapalnych.
Piśmiennictwo:
1. Araszkiewicz A., Bandurska-Stankiewicz E., Borys S. i wsp.: Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2022. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Curr. Top. Diabetes 2022; 2(1): 1-134.
2. Araszkiewicz A., Bandurska-Stankiewicz E., Borys S. i wsp.: Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych z cukrzycą 2021. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Diabetologia Praktyczna 2021; 7(1): 1-121.
3. Qian F., Liu G., Hu F.B. i wsp.: Association between plant-based dietary patterns and risk of type 2 diabetes: a systematic review and meta-analysis. JAMA Intern Med. 2019, 179(10): 1335-1344.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support